ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków
+48 12 617 66 00
ePUAP: /marrsa/SkrytkaESP
Wyzwania dla
współczesnej
edukacji
w odpowiedzi na
wymagania rynku pracy

Współczesna szkoła i edukacja, a także zmieniający się rynek pracy, stawiają szereg wyzwań zarówno przed uczniami, jak również nauczycielami, rodzicami i pracodawcami. Umiejętność sprostania dynamicznym zmianom i kryzysom dotykające młodych ludzi wymaga elastyczności, szybkiej adaptacji do nowych warunków i otwartości na potrzeby ucznia.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, przygotowaliśmy we współpracy z Akademią WSB i Stowarzyszeniem Pomocy Szkole „Małopolska”, cykl spotkań skierowanych do nauczycieli, dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodziców, pracodawców oraz innych zainteresowanych tematem.

Podczas kilku spotkań poruszymy istotne tematy, które mają bezpośrednie przełożenie na przyszłość młodych ludzi. Kryzysy psychiczne, wielokulturowość, specjalne potrzeby edukacyjne, sztuczna inteligencja to zagadnienia, z którymi zarówno szkoła jak również pracodawcy mierzą się lub będą musieli się zmierzyć w najbliższym czasie.


W ramach cyklu zaplanowano 4 spotkania w okresie od listopada 2024 r. do czerwca 2025 r.

Spotkania, prowadzone w formule hybrydowej, będą mieć charakter podwieczorków, w czasie których uczestnicy wysłuchają dyskusji eksperckich i będą mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Prelegentami będą eksperci w danej dziedzinie, dyrektorzy szkół,  nauczyciele.

Pierwsze spotkanie z cyklu już 20 listopada 2024 r.

Patronaty

Partnerzy

Mateusz Matusik
mail: mateusz.matusik@marr.pl
tel.: 785 059 103

SPOTKANIE 1: Kryzysy psychiczne dzieci i młodzieży, ich przyczyny i konsekwencje

TERMIN: 20.11.2024 r.
CZAS: 16:30-18:00
MIEJSCE: stacjonarnie w Krakowie: siedziba Stowarzyszenia Pomocy Szkole „Małopolska” (studio eksperckie) oraz online (uczestnicy).
ODBIORCY:  nauczyciele, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodzice, pracodawcy oraz inni zainteresowani tematem.

W ramach spotkania zostaną omówione m.in. takie tematy jak:

  • charakterystyka kryzysów ze względu na przyczynę: kryzys rozwojowy, kryzys egzystencjalny, kryzysy środowiskowe, kryzysy sytuacyjne (w tym traumatyczne);
  • objawy kryzysu psychologicznego: kryzysowe myślenie, kryzysowe emocje, kryzysowe zachowania, objawy somatyczne;
  • konsekwencje kryzysu psychicznego;
  • zapobieganie i reagowanie na kryzys psychiczny dzieci i młodzieży.

GOŚCIE:

Grzegorz Mroczek - moderator spotkania

Dyrektor szkoły, nauczyciel, polonista, historyk, doradca zawodowy. Od 2010 roku związany z krakowskimi szkołami. Z zamiłowania podróżnik, entuzjasta literatury faktu oraz dobrego filmu. W pracy zawodowej stawiający na naturalność, rozmowę i otwartość, która sprzyja rozwojowi wyobraźni. Poszukujący najbardziej efektywnych narzędzi i metod pracy z dzieckiem. Autor artykułów o współczesnej dydaktyce historii oraz twórca kanału na platformie Youtube Polonista w sieci.

Marianna Kłyk

Nauczyciel dyplomowany, absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej, nauczyciel konsultant przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, specjalistka z zakresu pedagogiki leczniczej, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i oligofrenopedagogiki. Autorka programów nauczania przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie dla szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych dopuszczonych do użytku szkolnego przez MEN. Autorka 40 artykułów, programów wychowawczych oraz profilaktycznych m.in. w zakresie rozwiązywania problemów wychowawczych i radzenia sobie z emocjami. Prowadzi zajęcia z zakresu problematyki zdrowia psychicznego.

Dorota Petlic

Uznana w świecie sportowym manager, dyrektor i nauczycielka prestiżowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie. Założycielka i członek Kapituły Fundacji im. Kazimierza Bartla, wspierającej rozwój nauk ścisłych. Prezes Zarządu  Stowarzyszenia Pomocy Szkole ,,Małopolska”. Zaangażowana w  pozyskiwanie funduszy na rozwój szkolnictwa, w tym dzieci uzdolnionych sportowo. Cechuje ją determinacja, konsekwencja i upór w dążeniu do celu. Pracuje zgodnie z maksymą semper in altum.

Ewelina Żak

Dyrektorka Specjalistycznego Centrum Psychoterapii i Rozwoju Osobistego, Prezeska Stowarzyszenia Na Rzecz Zdrowia Psychicznego w Olkuszu. Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w trakcie specjalizacji z psychoseksuologii. Prelegentka licznych  szkoleń i konferencji, psychoedukatorka.

Skip to content