ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków
+48 12 617 66 00
ePUAP: /marrsa/SkrytkaESP
laby_1
laby_7

Konferencja:

Nowe czasy, wielkie możliwości i indywidualna odpowiedzialność

22 października 2024 r., godz. 10.00 - 14.30
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
al. Jana Pawła II 39

Biorąc pod uwagę długość życia ludzi, szybkość i zakres rozwoju nowych  technologii można stwierdzić, że jest to czas nieograniczonych możliwości człowieka.

Coraz częściej pojawia się jednak pytanie o koszty. Nie tylko w aspekcie ekonomicznym, ale również społecznym i klimatycznym.

Czy świat, w którym na co dzień funkcjonujemy, opiera się na zrównoważonym podejściu do jego naturalnych zasobów? Czy mamy zapewniony do nich taki sam dostęp, a także równe szanse oraz możliwości rozwoju? Czy dbamy o to, by kolejnym pokoleniom pozostawić naszą Ziemię jeszcze lepszą i bardziej przyjazną? I wreszcie czy nam samym żyje się dobrze?

To pytania, które warto sobie zadać. Zmierzymy się z nimi na najbliższej konferencji z cyklu SDGLab.

Serdecznie zapraszamy do udziału. Konferencja odbędzie się w formie stacjonarnej i online.
Na wydarzenie wymagana jest rejestracja, liczba miejsc jest ograniczona.


Konferencja organizowana w ramach Projektu pn. “Nauczyciele dla Zrównoważonego Rozwoju – Wspólna Droga w Przyszłość”. Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Zapraszamy do rejestracji!

Kontakt:
Barbara Kuśnierz
tel. kom: +48 785 210 089
email: barbara.kusnierz@marr.pl

9:30 – 10:00

Poranne rozmowy przy kawie i rejestracja Uczestników

10:00 – 10:10

Otwarcie konferencji
Marcin Kozik – Prezes Zarządu, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

10:10 – 10:20

Wprowadzenie
Elżbieta Gałucha – HR Business Partner, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Blok 1: Nasz nowy świat

10:20 – 10:50

Rozkwit i nieograniczone możliwości czy permanentny kryzys? W jakim świecie żyjemy?
Anna Siewiorek – Senior Campaign Lead, Fundacja Climate&Strategy

10:50 – 11:20

Wywiad: Pieniądz rządzi światem? Co nam daje raportowanie niefinansowe?
Prowadząca:
Elżbieta Gałucha – HR Business Partner, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Gość:
dr Magdalena Zajączkowska – Adiunkt w jednostce Katedra Zarządzania Organizacjami Publicznymi, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

11:20 – 12:00

Panel dyskusyjny: Edukacja globalna – jak uczyć o trudnych zagadnieniach.
Moderator dyskusji:
Grzegorz Mroczek – Dyrektor, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie
Goście dyskusji:
Dorota Petlic – Prezeska Stowarzyszenia Pomocy Szkole “Małopolska”
Elżbieta Olczak – Koordynatorka ds. edukacji globalnej, Grupa Zagranica
Artur Ławrocki – Dyrektor, Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 w Krakowie / Wykładowca akademicki

12:00 – 12:20

Przerwa kawowa

Blok 2: Nowy człowiek

12:20 – 12:50

Jeden wielki marketing. Jak marki wabią klientów udając swoje społeczne zaangażowanie.
Joanna Kądziołka – Prezeska, Polskie Stowarzyszenie Zero-Waste

12:50 – 13:20

Wywiad: Lokalnie. Jak inicjatywy lokalne zmieniają naszą rzeczywistość.
Prowadząca:
Elżbieta Gałucha – HR Business Partner. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Gość:
Dorota Kobylec – Koordynatorka i animatorka, Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych

13:20 – 14:00

Panel dyskusyjny: Życie to sztuka wyboru:
Jak być świadomym klientem we współczesnym świecie?
Czy łatwo być świadomym klientem w aktualnej rzeczywistości.
Czy chcemy się samoograniczać?
Moderator dyskusji:
Elżbieta Gałucha – HR Business Partner, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Goście dyskusji:
Joanna Kądziołka – Prezeska, Polskie Stowarzyszenie Zero-Waste
Łukasz Pająk – Edukator ekologiczny, propagator zrównoważonego rozwoju, redaktor naczelny portalu wlaczoszczedzanie.pl
dr Wioleta Gałat – Adiunkt w Katedrze Zarządzania Publicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie., Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Zakończenie

14:00 – 14:10

Podsumowanie konferencji
Elżbieta Gałucha – HR Business Partner, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

14:10 – 14:30

Konsultacje z ekspertami i rozmowy w kuluarach

dr Wioleta Gałat

Adiunkt w Katedrze Zarządzania Publicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dr Wioleta Gałat jest doktorem w dziedzinie nauk społecznych, oraz magistrem psychologii, a także interwentem kryzysowym. Posiada również wykształcenie pedagogiczne, co wzbogaca jej interdyscyplinarne podejście do pracy z jednostkami i grupami. Aktualnie pracuje w Katedrze Zarządzania Publicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie aktywnie angażuje się w realizację projektów badawczych i edukacyjnych o zasięgu międzynarodowym.

Pełniła funkcję koordynatora merytorycznego projektu „UEK dostępny dla wszystkich”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a obecnie uczestniczy w projekcie TASK4ISI (Transnational Action to advance Skills and Competences for Inclusive Entrepreneurship and Social Innovation), realizowanym w ramach programu Interreg Central Europe na lata 2021-2027.

W swojej pracy naukowej i zawodowej łączy wiedzę z zakresu psychologii i zarządzania, koncentrując się na zrozumieniu jednostki w kontekście organizacji. Szczególną uwagę poświęca psychologicznym aspektom funkcjonowania człowieka w strukturach organizacyjnych, podkreślając rolę indywidualnego podejścia do każdego człowieka oraz potrzebę kształtowania środowisk pracy sprzyjających rozwojowi osobistemu i zawodowemu. Jest autorką licznych publikacji, które poruszają tematy związane z odpowiedzialnością społeczną, organizacjami turkusowymi oraz humanistycznym zarządzaniem, skupiając się na budowaniu zrównoważonych, empatycznych i etycznych relacji w środowisku akademickim i zawodowym.

Jej podejście odzwierciedla głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki, co umożliwia skuteczne wspieranie rozwoju osobistego i organizacyjnego oraz efektywną interwencję kryzysową.

Joanna Kądziołka

Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Ekspertka ds. komunikacji, edukatorka ekologiczna, pomysłodawczyni kampanii edukacyjnej  “Wrzucam. Nie wyrzucam”, postulującej wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. Koordynatorka projektów społecznych, m.in. Mapy Zero Waste, promujacej biznesy działające w duchu zero waste. Konsultantka strategii GOZ opracowywanych przez instytucje publiczne. Prelegentka podczas szkoleń zero waste dla firm, instytucji, uczelni, od wielu lat współpracuje z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi przy lokalnych projektach skupiających się wokół tematyki prewencji wytwarzania odpadów. Prowadzi zajęcia ze studentami w zakresie gospodarki cyrkularnej. Pomysłodawczyni i koordynatorka Festiwalu Zero Waste w Krakowie.

Dorota Kobylec

Współzałożycielka Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, do roku 2021 członek zarządu, obecnie zasiada w Radzie Fundacji. Certyfikowana trenerka Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys. Koordynatorka projektów z obszaru edukacji i rozwoju lokalnego finansowanych zarówno ze środków krajowych, jak i europejskich. Współautorka publikacji „Pomiędzy tożsamością a skutecznością. Dobre praktyki społecznego konstruowania partnerstw lokalnych”. Działa na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych, wsparcia rozwoju organizacji pozarządowych oraz partnerskiej współpracy samorządów z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. Współpracowała przy przygotowaniu i wdrażaniu rozwiązań na rzecz rozwoju lokalnego z kilkunastoma małopolskimi samorządami. Najchętniej zajmuje się animacją społeczną. Prowadzi szkolenia z pracy metodą projektu, sprawozdawczości w ramach programu Małopolska Lokalnie, spotkania animacyjne w samorządach dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup inicjatywnych.

W Fundacji odpowiada za rozwój obszaru związanego z programami mikrograntowymi – konkursami realizowanymi we współpracy z samorządami i biznesem. Obecnie koordynuje merytorycznie program Małopolska Lokalnie, Lokalny Program Grantowy Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty, Lokalny Program Grantowy Gminy Chrzanów oraz Lokalny Program Grantowy Gminy Mogilany, w których co roku dofinasowanie otrzymuje blisko 100 inicjatyw. Programy zapewniają szerokie wsparcie animacyjne, edukacyjne i promocyjne ich uczestnikom. W Małopolskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej, jako animatorka, zachęca przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z powiatów oświęcimskiego i chrzanowskiego do zakładania przedsiębiorstw społecznych.

Artur Ławrowski

Wieloletni nauczyciel dyplomowany i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 w Krakowie. Wykładowca akademicki  między  innymi Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis Uniwersity, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Krakowska im. A. Frycza Modrzewskiego, Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji,  Galicyjskie Centrum Edukacji, IB  Centrum Kraków, MCDN  Kraków i inne. Wykształcenie wyższe magisterskie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Pedagogicznego w Krakowie. Jako edukator prowadzi  szkoleniowe rady pedagogiczne o różnorodnej tematyce. Uczestnik programów finansowanych z Funduszy Europejskich  COMENIUS, SOKRATES, ERASMUS i innych. Współorganizował wymianę pomiędzy szkołami krakowskimi     i belgijskimi. Członek i założyciel Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół, Członek założyciel Stowarzyszenia Szkół M.A.K.A.B.R.A. Członek Stowarzyszenia Kraków Dla Mieszkańców. Ekspert Ministra Edukacji  Narodowej i Sportu w komisjach  Kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych,  Radny Dzielnicy XI Podgórze Duchackie w Krakowie  w kadencji 2023-2028.

Grzegorz Mroczek

Dyrektor szkoły, nauczyciel, polonista, historyk, doradca zawodowy. Od 2010 roku związany z krakowskimi szkołami. Z zamiłowania podróżnik, entuzjasta literatury faktu oraz dobrego filmu. W pracy zawodowej stawiający na naturalność, rozmowę i otwartość, która sprzyja rozwojowi wyobraźni. Poszukujący najbardziej efektywnych narzędzi i metod pracy z dzieckiem. Autor artykułów o współczesnej dydaktyce historii oraz twórca kanału na platformie Youtube Polonista w sieci.

Elżbieta Olczak

Psycholożka międzykulturowa, trenerka, autorka materiałów edukacyjnych. Zajmuje się prowadzeniem szkoleń, tworzeniem publikacji oraz koordynacją projektów z zakresu edukacji globalnej, antydyskryminacyjnej oraz wrażliwości na różnorodność. Pracuje z różnymi grupami docelowymi, w tym z młodzieżą, nauczycielami i nauczycielkami, studentami i studentkami, a także z sektorem biznesowym. Związana z kilkoma organizacjami pozarządowymi, przede wszystkim z Grupą Zagranica, w której od ponad 10 lat odpowiada za działania grupy roboczej ds. edukacji globalnej. Współpracuje też z instytucjami działającymi w obszarze edukacji pozaformalnej młodzieży, w tym z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży. Prywatnie, miłośniczka Bieszczad i Helu. Członkini Związku Harcerstwa Polskiego, prowadzi 1 Konstanciński Młodzieżowy Krąg Instruktorski „Puszcza” (w ramach działalności Hufca ZHP Uroczysko Konstancin), jest członkinią Konstancińskiej Rady Pożytku Publicznego.

#różnorodność #międzykulturowość #edukacjaglobalna #edukacjapozaformalna #mobilność #odkrywanie #celezrownowazonegorozwoju #wizualizacjagraficzna #obrazy #harcerstwo #równościoweśrodowisko #młodzież

O GRUPIE ZAGRANICA
Grupa Zagranica jest federacją polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną. Do Grupy Zagranica należy obecnie 61 organizacji – zróżnicowanych zarówno pod względem wielkości, jak i profilu i obszaru działań. Reprezentujemy głos polskich organizacji pozarządowych, dążąc do wzmocnienia zaangażowania

Polski i polskich obywateli i obywatelek we współpracę rozwojową, rozumianą jako:

  • działania na rzecz redukcji ubóstwa i wspieranie trwałego rozwoju społecznego zgodnego z Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDG) w krajach partnerskich
  • pomoc humanitarna czyli pomoc doraźna, która koncentruje się na zachowaniu życia i godności ofiar sytuacji nadzwyczajnych, takich jak kataklizmy, katastrofy czy konflikty zbrojne
  • wspieranie demokracji czyli wspieranie wolności słowa, demokratycznych zasad i instytucji oraz promowanie praw człowieka na świecie
  • Eukacja globalna czyli działania edukacyjne w Polsce na rzecz podniesienia świadomości i zrozumienia problemów globalnych.

https://zagranica.org.pl/

Dorota Petlic

Uznana w świecie sportowym manager, dyrektor i nauczycielka prestiżowego  Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie. Założycielka i członek Kapituły Fundacji im. Kazimierza Bartla, wspierającej rozwój nauk ścisłych. Prezes Zarządu  Stowarzyszenia Pomocy Szkole ,,Małopolska” zaangażowana w  pozyskiwanie funduszy na rozwój szkolnictwa w tym dzieci uzdolnionych sportowo. Cechuje ją determinacja, konsekwencja  i upór w dążeniu do celu. Pracuje zgodnie z maksymą “semper in altum”.

Anna Siewiorek

Senior Campaign Lead w Fundacji Climate&Strategy

Ekspertka ds. komunikacji klimatycznej i zarządzania projektami. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i prowadzeniu kampanii klimatycznych i społecznych, w tym w obszarze przeciwdziałania dezinformacji klimatycznej i angażowania grup wrażliwych. Zajmuje się strategicznym planowaniem i koordynowaniem projektów komunikacyjnych.

Doświadczenie zbierała w polskich i zagranicznych organizacjach pozarządowych i agencjach społecznego wpływu, między innymi Amnesty International Poland, Fundacji Anny Dymnej “Mimo Wszystko” i organizacji Purpose Climate Lab. Członkini Rady Organizacji Pozarządowych ds. Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

dr Magdalena Zajączkowska

Pracownik Katedry Zarządzania Publicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dyrektorka studiów podyplomowych Menedżer ESG w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK we współpracy z Fundacją GPW. Prawniczka i ekonomistka. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie UEK). Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia. Od 2017 roku przedstawicielka Polski w Grupie Roboczej ds. Ekonomii Energetyki Jądrowej (Working Party on Nuclear Energy Economics, WPNE), działającej przy NEA, OECD. Realizatorka projektów krajowych i międzynarodowych.

Zainteresowania naukowe obejmują tematykę zrównoważonego rozwoju, szczególnie w obszarze środowiskowym; polityki klimatyczno-energetycznej; transformacji energetycznej; bezpieczeństwa energetycznego oraz rynków energii. Autorka i współautorka kilkudziesięciu pozycji naukowych.

Elżbieta Gałucha - moderator konferencji

HR Biznes Partner i Trener Biznesu. Specjalistka rozwoju Małych i Średnich Firm. Edukatorka zrównoważonego rozwoju.

Odpowiedzialna za opracowanie Strategii Zarządzania Zespołami Wielopokoleniowymi w małych i średnich organizacjach, oraz wdrażanie konkretnych rozwiązań HR, których celem jest podniesienie efektywności zarządzania zespołami pracowniczymi i zwiększenie konkurencyjności firmy.

Patronat honorowy

Patronat medialny

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
ul. Kordylewskiego 11; 31-542 Kraków

Barbara Kuśnierz
tel. kom: +48 785 210 089
email: barbara.kusnierz@marr.pl

Skip to content