Rozwój transportu kolejowego i poprawa dostępu do europejskich sieci towarowych to główny cel projektu Rail4Regions realizowanego w ramach Programu Interreg Central Europe.
Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, więcej towarów musi być przewożonych koleją. Z powodu luk w infrastrukturze kolejowej nadal większość transportowana jest drogami Europy Środkowej i Wschodniej.
Założeniem Rail4Regions jest zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców wykorzystaniem sieci kolejowej dla potrzeb logistycznych oraz opracowanie strategii w skali regionalnej dla struktury transportu kolejowego w Europie Środkowej i Wschodniej,
Projekt Rail4Regions pomoże planistom transportu zintegrować regionalne linie kolejowe z europejskimi sieciami towarowymi. Dwunastu partnerów projektu opracuje rozwiązania mające na celu optymalizację regionalnych linii kolejowych i punktów dostępu oraz stworzy plany działania zachęcające do wykorzystania ich rozwiązań w regionalnych planach rozwoju.
Partnerzy projektu:
- NIEMCY Thuringian Ministry for Infrastructure and Agriculture – Lider Projektu
- NIEMCY University of Applied Sciences Erfurt
- SŁOWACJA University of Žilina
- SŁOWENIA Institute of Traffic and Transport Ljubljana l.l.c.
- CHORWACJA University North
- CHORWACJA Varaždin County / Żupania varażdińska
- WĘGRY Rail Cargo Hungaria Goods Transport Private Limited Company
- POLSKA MARR SA
- CZECHY KORDIS lnc
- AUSTRIA LCA Logistics Center Austria South
- WŁOCHY T BRIDGE (management and ICT consultancy company)
- WŁOCHY Province of Novara (Prowincja Novara)
Link do strony projektu: https://www.interreg-central.eu/projects/rail4regions/
Czerwiec 2023 – spotkanie regionalne
W trakcie przeprowadzonej analizy sytuacji branży kolejnictwa towarowego w Małopolsce naszą szczególną uwagę przykuło studium przypadku Subregionu Tarnowskiego i dlatego spotkanie regionalne zostało zorganizowane w Tarnowie.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorców (Izba Przemysłowo Handlowa w Tarnowie, POLMARK Sp. z o.o., Grupa Azoty KOLTAR (Tarnów), Grupa Azoty SA) władz samorządowych (powiat tarnowski, powiat dąbrowski, Miasto Tarnów, Gmina Dąbrowa Tarnowska, Miasto i Gmina Żabno) oraz Urzędu Transportu Kolejowego.
Podczas dyskusji padło wiele cennych uwag i poruszone zostały kwestie, które będą uwzględnione w dalszej części projektu.
Kwiecień 2023 – spotkanie partnerów projektu
Pierwsze spotkanie partnerów zostało zorganizowane w chorwackim mieście Varażdin. Spotkanie to było okazją do bezpośredniego poznania zespołu projektowego, który do tej pory kontaktował się jedynie poprzez telekonferencje. Głównym celem dwudniowych warsztatów była prezentacja case study z miejsc pochodzenia partnerów projektu. W trakcie rozmów szczególną uwagę zwrócono na zróżnicowane podejście do głównego wyzwania projektu, co będzie wyzwaniem, ale jednocześnie może stanowić dodatkową wartość.
Anna Zych
email: anna.zych@marr.pl
tel. 785 059 075
Jacek Adamczyk
email: jacek.adamczyk@marr.pl
tel. 602 575 517