ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków
+48 12 617 66 00
ADE: AE:PL-64041-35441-JIEVR-35

Rozwój  transportu kolejowego i poprawa dostępu do europejskich sieci towarowych to główny cel projektu Rail4Regions realizowanego w ramach Programu Interreg Central Europe.

Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, więcej towarów musi być przewożonych koleją. Z powodu luk w infrastrukturze kolejowej nadal większość transportowana  jest drogami  Europy Środkowej i Wschodniej.

Założeniem  Rail4Regions jest zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców wykorzystaniem sieci kolejowej dla potrzeb logistycznych oraz opracowanie strategii w skali regionalnej dla struktury transportu kolejowego w Europie Środkowej i Wschodniej,

Projekt Rail4Regions pomoże  planistom transportu zintegrować regionalne linie kolejowe z europejskimi sieciami towarowymi. Dwunastu partnerów projektu opracuje rozwiązania mające na celu optymalizację regionalnych linii kolejowych i punktów dostępu oraz stworzy plany działania zachęcające do wykorzystania ich rozwiązań w regionalnych planach rozwoju.

Partnerzy projektu:

  • NIEMCY Thuringian Ministry for Infrastructure and Agriculture – Lider Projektu
  • NIEMCY University of Applied Sciences Erfurt
  • SŁOWACJA University of Žilina
  • SŁOWENIA Institute of Traffic and Transport Ljubljana l.l.c.
  • CHORWACJA University North
  • CHORWACJA Varaždin County / Żupania varażdińska
  • WĘGRY Rail Cargo Hungaria Goods Transport Private Limited Company
  • POLSKA MARR SA
  • CZECHY KORDIS lnc
  • AUSTRIA LCA Logistics Center Austria South
  • WŁOCHY T BRIDGE (management and ICT consultancy company)
  • WŁOCHY Province of Novara (Prowincja Novara)

Link do strony projektu: https://www.interreg-central.eu/projects/rail4regions/

Spotkanie Stakeholdersów, 19 grudnia, Kraków

W dniu 19 grudnia 2024 w Krakowie odbył się Regional Stakeholders Workshop, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych m.in. za planowanie przestrzenne, tworzenie obszarów inwestycyjnych, współpracę z przedsiębiorcami, realizację inwestycji, administracją lokalną i promocję gospodarczą. W trakcie spotkania poruszone zostały następujące tematy:

  • Omówienie stanu projektu Rail 4 Regions w odniesieniu do sytuacji struktury transportowej w Małopolsce.
  • Pozyskanie do współpracy przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, administracji regionalnej i lokalnej, instytucji specjalistycznych i ekspertów w dziedzinie kolejnictwa.
  • Omówienie stanu prac grup roboczych projektu Rail4Regions, ze szczególnym uwzględnieniem grup z udziałem MARR: Single Wagon Load oraz Branch and Feeder Lines.
  • Omówienie zagadnień i możliwości związanych z kolejnym etapem prac projektowych: D.3.2.1 Action Plan
  • Omówienie możliwości współpracy przy organizacji spotkania Partnerów Projektu Rail4Regions (maj 2025).

Spotkanie Partnerów, 15.10.2024 – 16.10.2024, Genua, Włochy

Partnerzy projektu Rail4Regions spotkali się w Genui, aby wziąć udział w warsztatach, zwiedzić terminal kolejowy w porcie Genua Prá oraz wymienić się informacjami z interesariuszami z północno-wschodnich Włoch na temat przyszłych inwestycji i możliwości usprawnienia transportu kolejowego towarów.

Pierwsza sesja dotyczyła prac czterech międzynarodowych grup roboczych opracowujących i testujących rozwiązania w ramach działań pilotażowych. Po krótkich prezentacjach liderów grup odbyły się dyskusje na temat ich wdrażania i wartości dodanej dla regionów partnerskich. Omówiono również metodologię oceny działań pilotażowych.

Uczestnicy odwiedzili terminal kolejowy w porcie Genua Prá, poznając działania na rzecz zwiększenia udziału transportu kolejowego. Wieczorem odbyła się wspólna kolacja.

Drugiego dnia do zespołu dołączyli przedstawiciele władz regionalnych i interesariusze z północno-wschodnich Włoch. Przedstawili oni planowane inwestycje w infrastrukturę kolejową i subsydia dla transportu towarowego.

Spotkanie Partnerów, 10.04.2024 – 11.04.2024, Lublana, Słowenia

Trzecie spotkanie partnerów projektu odbyło się 10–11 kwietnia 2024 r. w Lublanie. Pierwszy dzień poświęcono przeglądowi działań projektowych i koordynacji przyszłych prac, natomiast drugiego dnia uczestnicy odwiedzili plac budowy najważniejszej inwestycji kolejowej Słowenii.

Pierwszego dnia dyskutowano nad treścią Białej Księgi, uwzględniając analizę wąskich gardeł w transporcie kolejowym. Uczestnicy pracowali w grupach roboczych nad rozwiązaniami pilotażowymi:

  • Punkty załadunkowe – opracowanie narzędzia GIS do planowania lokalizacji.
  • Linie boczne – metodologia rewitalizacji nieczynnych linii.
  • Bocznice – narzędzie decyzyjne
  • Transport pojedynczych wagonów – „Zielona Księga” zawierająca zalecenia dla interesariuszy

Drugiego dnia uczestnicy odwiedzili budowę nowej linii kolejowej łączącej port w Koprze z siecią europejską. Omówiono wyzwania budowlane i znaczenie inwestycji, która usunie kluczowe wąskie gardło w słoweńskim systemie kolejowym

Spotkanie Partnerów, 18.10.2023 – 19.10.2023, Budapeszt, Węgry

Drugie spotkanie partnerów projektu odbyło się 18–19 października 2023 r. w Budapeszcie.

Pierwszego dnia omówiono działania w ramach WP 1. Ustalono przygotowanie jednostronicowych arkuszy informacyjnych dla studiów przypadku oraz ich tematyczne pogrupowanie. Dokonano podsumowania warsztatów interesariuszy. Następnie omówiono metodologię obliczania kosztów zewnętrznych transportu, co pomoże podkreślić ukryte koszty transportu drogowego względem kolejowego.

Uczestnicy odwiedzili stację rozrządową Budapest-Ferencváros, poznając procesy manewrowe i organizację transportu wagonowego na Węgrzech.

Drugiego dnia rozpoczęto dyskusję nad rozwiązaniami do wdrożenia w 2024 r. Ustalono ostateczny skład grup roboczych oraz tematykę prac (punkty załadunkowe, bocznice, tory postojowe, transport pojedynczych wagonów). Uzgodniono comiesięczne spotkania online dla całego konsorcjum i liderów grup.

Czerwiec 2023 – spotkanie regionalne

W trakcie przeprowadzonej analizy sytuacji branży kolejnictwa towarowego w Małopolsce  naszą szczególną uwagę przykuło studium przypadku Subregionu Tarnowskiego i dlatego spotkanie regionalne zostało zorganizowane w Tarnowie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorców (Izba Przemysłowo Handlowa w Tarnowie, POLMARK Sp. z o.o., Grupa Azoty KOLTAR (Tarnów), Grupa Azoty SA)  władz samorządowych (powiat tarnowski, powiat dąbrowski, Miasto Tarnów, Gmina Dąbrowa Tarnowska, Miasto i Gmina Żabno) oraz Urzędu Transportu Kolejowego.

Podczas dyskusji padło wiele cennych uwag i poruszone zostały kwestie, które  będą uwzględnione w dalszej części projektu.

Kwiecień 2023 – spotkanie partnerów projektu

Pierwsze spotkanie partnerów zostało zorganizowane w chorwackim mieście Varażdin. Spotkanie to było okazją do bezpośredniego poznania zespołu projektowego, który do tej pory kontaktował się jedynie poprzez telekonferencje. Głównym celem dwudniowych warsztatów była prezentacja case study z miejsc pochodzenia partnerów projektu. W trakcie rozmów szczególną uwagę zwrócono na zróżnicowane podejście do głównego wyzwania projektu, co będzie wyzwaniem, ale jednocześnie może stanowić dodatkową wartość.

Anna Zych
email: anna.zych@marr.pl
tel. 785 059 075

Jacek Adamczyk
email: jacek.adamczyk@marr.pl
tel. 602 575 517

Skip to content