Osoby o niestandardowych potrzebach w szkole i pracy. Prawa dziecka/nastolatka w kontekście standardów ochrony małoletnich.
- TERMIN: 28.05.2025 r.
- CZAS: 16:30 - 18:00
- MIEJSCE: stacjonarnie w Krakowie (studio eksperckie) oraz online (uczestnicy)
- ODBIORCY: nauczyciele, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodzice, pracodawcy oraz inni zainteresowani tematem

W ramach spotkania zostaną omówione m.in. takie tematy jak:
- różnice między pomocą, a wyręczeniem w kontekście wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami
- rodzaje niestandardowych potrzeb – w tym niepełnosprawności, a wybór kierunku edukacji i ścieżki kariery
- sposoby opieki nad uczniami według nowych przepisów
- reagowanie na przemoc względem uczniów
- jak chronić wizerunek uczniów w mediach społecznościowych
Grzegorz Mroczek - moderator spotkania
Dyrektor szkoły, nauczyciel, polonista, historyk, doradca zawodowy. Od 2010 roku związany z krakowskimi szkołami. Z zamiłowania podróżnik, entuzjasta literatury faktu oraz dobrego filmu. W pracy zawodowej stawiający na naturalność, rozmowę i otwartość, która sprzyja rozwojowi wyobraźni. Poszukujący najbardziej efektywnych narzędzi i metod pracy z dzieckiem. Autor artykułów o współczesnej dydaktyce historii oraz twórca kanału na platformie Youtube Polonista w sieci.
Agnieszka Twaróg-Kanus
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, konsultant Pracowni Wychowania Kształcenia Ogólnego i Zawodowego RODN „WOM” w Katowicach. Praktyk, trenerka TUS, pracuje nurtem Terapii Skonwertowanej na Rozwiązaniach. Autorka i współredaktorka licznych publikacji i artykułów w tematyce kompetencji nauczycielskich oraz wspomagania procesu kształcenia i wychowania dzieci w wieku wczesnoszkolnym, również uczniów ze SPE.
Sylwia Bartela
Doktorantka nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, pełnomocnik ds. Osób z Niepełnosprawnością w Akademii WSB. Trener zatrudnienia wspieranego, specjalista ds. rekrutacji i oceny pracownika. Jej dotychczasowa praca to działania związane ze wsparciem osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i potrzebami specjalnymi. Prowadzi szkolenia m.in. z zakresu komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami.
Dominika Górna
Magister pedagogiki, certyfikowana mediatorka pozasądowa oraz trenerka socjoterapii. Od 2018 r. związana ze Stowarzyszeniem SIEMACHA, najpierw jako pedagog, a od 2021 r. jako dyrektor placówki (Spot Długa). W swojej pracy łączy doświadczenie zawodowe z pasjami artystycznymi i sportowymi, tworząc wspierające twórcze środowisko rozwoju dla młodych ludzi.
Beata Zawiślak
Doktor nauk humanistycznych, psycholog, pedagog, wykładowca akademicki, kurator sądowy, autorka książki Dziecko autystyczne. Prawdziwa opowieść o Maciusiu (Wyd. Impuls, Kraków 2012). Jako praktyk pracuje z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, z deficytami rozwojowymi. Absolwentka studiów podyplomowych Uniwersytetu Śląskiego kierunku – Psychologia Zachowań Społecznych. Ukończyła m.in. kursy terapii pedagogicznej oraz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci ze spektrum autyzmu. Odbyła szkolenia dot. zagadnień osób o niestandardowych potrzebach.