Przemysł kreatywny i sektor kultury zajmują szczególną pozycję w Europie, ponieważ są jednocześnie kluczowymi czynnikami zrównoważonego wzrostu i tworzenia miejsc pracy, ważnymi czynnikami kreatywności i innowacji dla innych sektorów, a także znaczącymi czynnikami przyczyniającymi się do społecznego i kulturalnego zrównoważenia. Niemniej jednak niewielkie rozmiary firm w tym sektorze, poważne skutki kryzysu gospodarczego i pandemii oraz brak przedsiębiorczego nastawienia sprawiają, że CCSI są podatne na szybko zmieniające się otoczenie na rynku gospodarczym, na którym ich wartość nie jest wystarczająco doceniana. Dlatego CCSI potrzebują wskazówek i wsparcia, ukierunkowanego budowania potencjału, możliwości nawiązywania kontaktów i synergii oraz zachęt finansowych.
Projekt „Sektory i branże kultury i kreatywności na rzecz współpracy, konkurencyjności, zrównoważonego rozwoju i innowacji – CCSI4CCSI” łączy 8 partnerów z 5 różnych regionów europejskich, aby ułatwić potrójną transformację (zieloną, cyfrową, społeczną) dla i z sektorami i branżami kultury i kreatywności (CCSI) na poziomie regionalnym i międzyregionalnym. Celem projektu jest wspieranie podmiotów sektora kultury i branż kreatywnych (CCSI) w zakresie rozwoju, transformacji i innowacji poprzez:
- Ułatwienie potrójnej transformacji (zielonej, cyfrowej, społecznej) dla sektora kultury i branż kreatywnych na poziomie regionalnym i międzyregionalnym.
- Promowanie synergii w ramach regionalnego ekosystemu i oddziaływanie sektora kultury i branż kreatywnych z innymi sektorami inteligentnych specjalizacji.
- Uruchomienie projektów opartych na społeczności lokalnej w celu wspólnego rozwiązywania lokalnych wyzwań społecznych
Partnerzy projektu:
- Region of Central Macedonia – Grecja (Lider Projektu)
- Business and Cultural Development Centre – Grecja
- ENTER Koprivnica – Chorwacja
- City of Koprivnica – Chorwacja
- Business Kolding – Dania
- Designregio Kortrijk – Belgia
- City of Kortrijk – Belgia
- Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego – Polska
Aktualności
Czerwiec 2024
Kwiecień 2024
Kontakt
- Anna Zych
- anna.zych@marr.pl
- +48 785 059 075
- Jacek Adamczyk
- jacek.adamczyk@marr.pl
- +48 602 575 517