Niższe wydatki na ogrzewanie, czystsze powietrze i realne oszczędności, odnowa zasobów mieszkaniowych i lokalowych– to główne korzyści, jakie ma przynieść Małopolsce realizacja projektów w obszarze podniesienia efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych.
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. poszerzyła w styczniu 2025 r. swój portfel instrumentów finansowych o ofertę preferencyjnych pożyczek, dedykowanych termomodernizacji oraz wymianie systemów grzewczych, pozyskując środki z Funduszu Powierniczego Województwa Małopolskiego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działanie 2.1. Poprawa efektywności energetycznej – Instrumenty finansowe. Wsparcie udzielane jest na podstawie umów zawartych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, pełniącego rolę Menadżera Funduszu.
Podczas inauguracji cyklu spotkań organizowanych przez MARR S.A., Partnera Finansującego, Samorząd Województwa Małopolskiego był reprezentowany przez marszałka Łukasza Smółkę. Podkreślał on, że wsparcie ze środków europejskich w formie atrakcyjnych pożyczek to dla naszego regionu szansa na realizację inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców.
„Stawiamy kolejny krok na drodze nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, które pozwolą samorządom i instytucjom publicznym na poczynienie realnych oszczędności. (…) To największy tego typu program wsparcia w Małopolsce, który otwiera przed nami ogromne możliwości.”
W Skawinie zaprezentowano ofertę dwóch preferencyjnych pożyczek, współfinansowanych ze środków unijnych. „Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej – budynki użyteczności publicznej” jest dedykowana termomodernizacji oraz wymianie systemów grzewczych w obiektach użyteczności publicznej. Na ten cel przeznaczono aż 60 mln zł, co umożliwi samorządom, placówkom i mieszkańcom obniżenie rachunków za ciepło nawet o kilkadziesiąt procent. Drugim instrumentem, z portfelem 25 mln zł, jest „Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej – budynki wielorodzinne”, o którą mogą wnioskować nie tylko wspólnoty mieszkaniowe, ale również Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Jednostki Samorządu Terytorialnego wraz z ich spółkami podlegającymi.
Wsparcie obejmuje kompleksową modernizację – ocieplenie przegród zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż energooszczędnego oświetlenia, instalacji OZE, przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji oraz wymianę źródeł ciepła (kotły gazowe, pompy ciepła). Celem ww. działań jest podniesienie efektywności energetycznej budynków, przyczynienie się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej, obniżenia emisyjności, a także dywersyfikacja źródeł wytwarzania energii.
Jak mówił na otwarciu Norbert Rzepisko, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, przejście na nowoczesne źródła ciepła i termomodernizacja obiektów jest elementem kluczowym dla samorządów, ponieważ realizacja tego zadania pozwala znacznie obniżyć koszty”. Zainteresowani mogą już składać wnioski – szczegóły dostępne są na stronach MARR S.A.