Jest rok 1892. Rada Miasta Kraków ogłasza konkurs na kurtynę do właśnie powstającego Teatru Miejskiego. Ma to być wielki obraz namalowany na lnianym płótnie rozciągniętym na drewnianym blejtramie. W przeciwieństwie do większości innych kurtyn będzie nie zwijana, ale podnoszona ponad scenę. Do konkursu zgłaszają się młodzi malarze m.in. Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer, ale ich projekty zostają odrzucone, a cały konkurs unieważniony. Realizację kurtyny powierza się uznanemu na świecie artyście – Henrykowi Siemiradzkiemu. I to jego dzieło do dziś oglądają bywalcy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Ma się to jednak zmienić. Jednym z największych wydarzeń związanych z Jubileuszem 125-lecia Teatru będzie odsłonięcie nowej kurtyny namalowanej według autentycznego, zachowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego. Fundatorem kurtyny jest Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.
„Zaangażowanie się w powstanie nowej kurtyny w Teatrze im. Słowackiego pozwoliło nam na połączenie kultury, biznesu i wartości. Wyspiański w swojej twórczości podkreślał znaczenie wolności i niezależności, które są istotne także w biznesie, a zadaniem biznesu nie jest tylko zarabianie pieniędzy. W ramach naszej misji pokazujemy, jak przedsiębiorcy mogą się włączać w rozwój swojego regionu. Wsparcie powstania nowej kurtyny jest naszym wkładem w historię krakowskiego Teatru” – Jan Pamuła, Prezes MARR.
Pracami malarskimi kierował Tadeusz Bystrzak, autor m.in. kopii „Pochodni Nerona”. Nowa kurtyna Wyspiańskiego będzie używana zamiennie ze słynną kurtyną Henryka Siemiradzkiego.
Odsłonięcie kurtyny → 9 października o godz. 11:00
Miejsce → Gmach Główny Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
Wstęp → wolny