Bardzo się cieszę z nawiązania tej współpracy. Jako spółka, kontaktująca się na co dzień z dużymi podmiotami gospodarczymi, MARR S.A. ma nierzadko trudności z dotarciem z ofertą do małych miejscowości. A często to tam właśnie rodzi się dziś duży i poważny biznes – powiedział Marcin Kozik, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przed podpisaniem listu intencyjnego z dyrektorami małopolskich Powiatowych Klubów Biznesu PKB314.
Uroczystość miała miejsce w siedzibie MARR S.A. w Krakowie 17 czerwca 2026. PKB314 reprezentowało 7 dyrektorów powiatowych z Małopolski, a list w ich imieniu podpisała Kinga Siodłak, dyrektor Województwa Małopolskiego PKB314.
– W Polsce jest 314 powiatów, stąd ta liczba w naszej nazwie. Mamy ambicję, aby taki klub powstał w każdym powiecie naszego kraju – wyjaśniła.
W preambule listu określono główne jego cele. To przede wszystkim wola nawiązania i rozwijania współpracy partnerskiej, mającej na celu integrację środowiska biznesowego oraz realizację inicjatyw służących rozwojowi przedsiębiorców z województwa małopolskiego.
– Dla MARR S.A. współpraca z Powiatowymi Klubami Biznesu będzie o tyle korzystna, że one będą nam mogły rekomendować te firmy, które staną się beneficjentami naszych programów dla MŚP. Chodzi głównie o projekty Małopolska GO! i Małopolskie Bony Rozwojowe – stwierdził Tomasz Tomala, wiceprezes MARR S.A.
Aby objaśnić zasady obu projektów i zachęcić do nich powiatowych dyrektorów PKB314, na spotkanie zaproszono Agnieszkę Marczyk, kierownika ds. strategii i rozwoju Departamentu Współpracy Regionalnej MARR S.A. odpowiedzialnej za internacjonalizację biznesu oraz Annę Florczyk-Życzkowską, kierownika ds. zarządzania projektami Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu MARR S.A. Ta część spotkania spotkała się z żywym zainteresowaniem dyrektorów powiatowych. Pytano o kierunki ekspansji zagranicznej sugerowane przez MARR S.A. (najbliższe misje i targi to Barcelona, Oslo i Lizbona) oraz o cele, na jakie można przeznaczyć bony rozwojowe.
Dyrektorzy powiatowi obecni na podpisaniu listu intencyjnego reprezentowali powiaty krakowski, bocheński, wielicki, suski, myślenicki, limanowski, oświęcimski, tatrzański i nowotarski. Wszyscy są biznesmenami z kategorii MŚP. Branże: nieruchomości, inteligentne technologie, pośrednictwo pracy, budownictwo i ogrodnictwo.
– W Małopolsce jest 19 powiatów ziemskich i trzy powiaty grodzkie. Mamy nadzieję, że do końca roku wszystkie znajdą się w naszych klubach PKB314 – oświadczyła Kinga Siodłak.
– Mnie przede wszystkim zależy na uczestnictwie w spotkaniach networkingowych i współpracy między biznesami, aby móc dotrzeć do innych firm, nawiązać współpracę. Dlatego wstąpiłam do PKB314 i dlatego tu dziś jestem – odpowiedziała, pytana o powód uczestnictwa w sieci klubów, Dorota Tabor, agentka nieruchomości sprzedająca m.in. posiadłości w Grecji. – Z dzisiejszego spotkania wynoszę przekonanie, że współpraca z MARR S.A., zarówno ta, która polega na doradztwie, jak i ta oparta o finansowanie MŚP, to dobra trampolina do sukcesu.

